Tentokrát jsem zvolil název článku s vypočítavostí, abych přilákal nejen své věrné, ale i nové čtenáře. Na druhou stranu slibuji, že ani tentokrát nebudete litovat svého času.
Začnu tvrzením: „Začátek dvacátého prvního století je časem audiovizuálních médií.“
Kdo z nás nesleduje některé ze streamovacích gigantů – Netflix, Amazon, HBO, Hulu a další? Kdo může říct, že v posledním roce neviděl žádný nový seriál/ film?
Moc takových nebude. Vždyť studiem audiovizuálních produktů se zabývá stále více youtuberů, influencerů, recenzentů či streamerů. Digitální prostor je zahlcen rozbory a názory na to, co nebo jak mělo být natočeno. Na režisérech nezůstává nit suchá. Scénáře jsou cupovány a herci vysmíváni. Každý může být kritikem. K tomu si přidejte „nároky“ doby – nedávno jsem postřehl diskusi, ve které se řešilo, jakou barvu pleti by měla mít filmová královna Alžběta, aby to bylo korektní vůči všem etnikům. Taková je naše doba.
I proto jsem se ve volném čase psavce začal zajímat o to, jak filmové scénáře vznikají, a v čem je disciplína jejich psaní odlišná od klasického psaní povídek nebo románů. Proč některé vzbuzují tolik emocí a jiné kolem nás jen prolétnou? Co se skrývá za úspěšným snímkem? Jak to, že mnou při pískotu vlka (Puss in the Boots, The Last Wish) projede napětí elektrického proudu? Proč se ve Státech při učení řemesla užívá ono ustálené: Page, stage and screen?
Tou dobou už jsem věděl, že scénář je konečná množina dialogů, která ústí do katarze. Také že čím ucelenější je Téma výpravy, tím lepší je výsledný produkt. Nepřestávalo mě to fascinovat. Dokonce ani po zjištění, že text je jen prvním krokem ke vzniku konečného tvaru. Proces totiž pokračuje přes dramaturga k režisérovi. Do výsledné podoby se také promítnou kostýmy, střih, hudba, herecké výkony a mnoho dalších aspektů. Ostatně stačí se podívat na udílení Ceny Akademie. Jenže i přes úspěch té které složky, bez prvotního textu by nebylo nic. Takže zpět na začátek: scénář.
Jenže jak se k němu dostat? A jsou texty vůbec někde veřejně přístupné? Odpověď jsem našel. Do mnohých můžete nahlédnout bez větších problémů online. Stačí do vyhledavače zadat: www.bulletproofscreenwriting.tv (neprůstřelná scenáristika by příliš brzy napověděla, o čem budu psát). Webová stránka je plná obsahu, který odhaluje zákulisí tvorby scénářů. Podcasty se slavnými tvůrci, nadupaný blog, lekce zdarma… ale hlavně scénáře ke stažení.
WALT
W-What if I showed you my secret?
Every cook’s got his recipe — what if I taught you mine?
(off their silence)
Walter White, Breaking Bad 1-00, „Pilot“
Přesně tak, najdete mezi nimi práce Vince Gilligana (Breaking Bad, Better Call Saul), Ridleyho Scotta (Alien, Gladiator), Stevena Spielberga (Saving Private Ryan, Jaws, E.T.) nebo Jamese Camerona (Titanic, Terminator). Pro fajnšmekry je zde kopa snímků s Arnoldem Schwartzeneggerem, pro náročnější výběr z děl nominovaných na Oskara: Banshees of Inisherin, Tár, Top Gun: Maverick a mnoho, mnoho dalších (výběr sahá až do roku 2012).
Pokud tedy toužíte nahlédnout pod pokličku svého oblíbeného filmu, začněte zde. Materiálu ke studiu řemesla je na stránkách stále dost. Nejste z oboru? Nevadí. I „jen zvídaví“ si na stránkách najdou svoje.
Nevíte, kde byste začali? Co si zkusit odpovědět na otázku, odkud je následující část dialogu?
–is it just me, or is it getting crazier out there?
Despite the laughter, there’s real pain in his eyes.
Something broken in him. Looks like he hasn’t slept in days
Odkaz na stránku: https://bulletproofscreenwriting.tv/
PS: článek jsem publikoval také zde: https://www.megabooks.cz/magazin-megabooks